|
Wysłany: Nie 13:41, 26 Mar 2006 Temat postu: "Ojciec odchodzi" i dyskusja o Pokoleniu Dżej Pi T |
|
|
3 kwietnia o godz. 19.45 w Kronice w Bytomiu (Rynek 26) odbędzie się premiera powieści Piotra Czerskiego „Ojciec odchodzi” ("Ha!art") oraz dyskusja o tzw. Pokoleniu Dżej Pi Tu oraz przedstawianiu postaci papieża w najnowszej sztuce, literaturze, filmie.
Podczas dyskusji zaprezentowane zostaną: fragmenty powieści Czerskiego „Ojciec odchodzi”, obrazy Anny Okrasko z cyklu „Znicze dla Ojca Świętego”, które ilustrują książkę Czerskiego (slajdshow), dwa filmy krótkometrażowe: "2137" – reż. Klaudia Wojciechowicz i Beata Sosnowska oraz „Żałoba po papieżu” reż. Syreny TV.
W dyskusji udział wezmą: Piotr Marecki ("Ha!art"), Sebastian Cichocki (Kronika), Piotr Czerski (pisarz, poeta, performer). Lista biorących udział w dyskusji ciagle jest otwarta. Dyskusję poprowadzi Marta Cuber (krytyk literacki).
O książce "Ojciec odchodzi"
Jeszcze jedna książka o polskim papieżu. Krytyczna minipowieść o tzw. pokoleniu Dżej Pi Tu. Obraz społeczeństwa polskiego w Krakowie zestawiony z obrazem medialnym; wszechobecne stacje telewizyjne, okno na Franciszkańskiej, Marsze Milczenia, Mecze Pokoju, Czarny Internet i wiele innych zbiorowych akcji.
1 kwietnia 2005 (w wigilię śmierci papieża) główny bohater – ateista – przyjeżdża na stypendium do ukochanego miasta największego z Polaków i niczym Odyseusz wędruje po krakowskich mieszkaniach i przepełnionych knajpach, konsumując alkohole i prowadząc z przedstawicielami miejscowej młodej inteligencji oraz obcokrajowcami rozmowy o Papieżu, rzeczach ostatecznych, i tych zupełnie błahych. Jest przy tym nieodmiennie zaskoczony masowymi eventami i krytycznie portretuje medialny wizerunek społeczeństwa, któremu na ekranach, monitorach, w słuchawkach na żywo umiera Ojciec.
Gatunek: połączenie kroniki, bloga, dziennika, wspomnień, eseju, powieści środowiskowej i humoreski, z elementami powierzchownej rozprawy filozoficzno-teologicznej. Literatura lekka, rozrywkowa, przyjemna w lekturze, idealna do autobusu, pociągu, poczekalni dentystycznej i na plażę; znakomicie nadaje się do omawiania w gronie znajomych w czasie spotkań towarzyskich w modnych knajpach. Opowieść ilustrują obrazy Anny Okrasko z cyklu „Znicze dla Ojca Świętego”.
Autorska definicja Pokolenia Dżej Pi Tu:
Pokolenie Dżej Pi Tu – formacja społeczna o charakterze, wbrew nazwie, ponadpokoleniowym, składająca się według orientacyjnych szacunków z kilkunastu milionów Polaków. Cechy szczególne charakteryzujące przedstawicieli to poczucie uczestniczenia w wydarzeniach o niezwykłej wadze historycznej, które radykalnie i na zawsze zmieni± oblicze Polski, głęboka wiara w natychmiastową odnowę moralną i duchową narodu oraz silna potrzeba uczestniczenia we wszelkiego rodzaju zbiorowych akcjach o charakterze manifestacyjnym. Czas trwania zjawiska – około jednego tygodnia
O autorach:
Piotr Czerski – ur. 1981; informatyk, poeta, prozaik, sieciowy performer. Ukończył informatykę na Politechnice Gdańskiej, studiował także filozofię na Uniwersytecie Gdańskim i Uniwersytecie Łódzkim. Opublikował książkę „Pospieszne, osobowe” („Ha!art”, Kraków 2002). Stypendysta Marszałka Województwa Pomorskiego (2003) i programu Homines Urbani (2005), laureat Nagrody Prezydenta Miasta Gdańska (2005). Związany z kwartalnikiem „Ha!art”, wiersze, teksty prozatorskie i eseje publikował także w innych czasopismach literackich i kulturalnych (m.in. „FA-arcie”, „Toposie”, „Studium” i „Lampie”). Jest także autorem popularnego bloga czerski.art.pl oraz współautorem bloga gadugadu.blog.pl, i redaktorem wortalu Liternet.pl. Ponadto publikuje w prasie specjalistycznej artykuły z dziedziny informatyki. Współautor kilku performance'ów sieciowych, z których najgłośniejszy to „Mężczyźni na Falach” („Men on Waves”, 2004) – odpowiedź na kontrowersyjną akcję „Women on Waves”. W 2006 roku ukazała się jego krytyczna minipowieść o papieżu „Ojciec odchodzi” ilustrowana obrazami Anny Okrasko. Mieszka w Rumi.
Anna Okrasko ur. 1981 roku; ukończyła Wydział Malarstwa na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Obroniła dyplom w pracowniach Leona Tarasewicza i Władysława Winieckiego. Po studiach odbyła podyplomowy staż w Międzywydziałowej Pracowni Intermediów na ASP w Krakowie. W 2004 roku zdobyła pierwszą nagrodę w konkursie dla absolwentów wyższych szkół artystycznych „Debiut Roku / Tolerancja”. Do tej pory realizowała projekty indywidualne, a także wzięła udział w kilku wystawach zbiorowych (m.in. „Malarka - żona dla malarza”, „Umowa o dzieło”, „Jak się robi obrazki”, czy „Znicze dla Ojca Świętego”, „ZOR”, „Na własną rękę...”). Mieszka w Warszawie. Jej prace można oglądać na stronie [link widoczny dla zalogowanych]
Ceny:
wstęp wolny
|
|